Tuesday, February 24, 2009

"Pan Tadeusz", księga II, Zamek, 1811 - 1st Figure

W zasadzie skończyłem większość prac nad pierwszą figurką i samą podstawką. Do skończenia została jeszcze dolna część tarasu, niewidoczna na poniższych zdjęciach. Mam zamiar dodać jeszcze trochę roślinności, szczególnie z arkuszy fototrawionych, ale niestety dopiero muszę je kupić a czasu zostało mi mało.
Zielonkawy nalot wykonałem przy użyciu filtrów z farb olejnych, podobnie było w przypadku wykonywania brudzenia posadzki, zamiast pigmentów zdecydowalem się użyć rozżedzonych mieszanek barw farb olejnych, głównie na bazie naturalnej umbry, żółtej ochry i bieli tytanowej.
Figurka, na razie przymierzona do całości sceny, została pomalowana w głównej mierze olejami, jedynie spodnie w prązki malowałem przy użyciu akryli Vallejo. Wymaga jeszcze nałożenia warstwy matowego lakieru. Początkowo miałem zamiar namalować różne ozdobne wyszycia na żupanie, ale figurka i tak jest dośc bogata w barwy, więc nie ma co przesadzać z jej dalszym kolorystycznym urozmaicaniem, już dostatecznie dobrze i wyraźnie odcina się od zimnych kolorów scenerii.

The first figure is neraly ready, it's testfitted to the base. It was painted mostly with oil paints, only the trousers were painted in vallejos. I had an idea to add some ornaments to the clothes of this nobleman, but I think that I'll leave him as he stands, because the colors constrast enough with the cool scenery appearance. The figure needs a coat of flat varnish yet.
The base is nearly finished, I'm going to add more PE made vegetation, but I have to buy some first. The green glazes were made with oil filters, as well as the weathering of the floor. I decided to use dilluted oil colos (raw umber, yellow ochre and titanium white) instead of pigments not to cover the floor too much.
3 comments:

 1. Hi Radek,
  Love the backdrop.
  Keep up the excellent work and hope to see it completed soon.

  Calvin

  ReplyDelete
 2. Calvin, Jaime thanks for comments guys, I much appreciate your interest.

  Radek

  ReplyDelete