Friday, September 26, 2008

Ruszkik haza! - Budapest 1956 #2

Dzisiaj natomiast kolej na aktualizację zdjęciową dotyczącą postępów prac nad figurkami z Budapesztu. Przy tej okazji postanowiłem nieco zmienić ich ustawienie na czołgu, głównie przez usunięcie jednej z nich. Figurki czołgisty i jednego z powstańców są już w zasadzie gotowe do malowania (jedynie tankista wymaga jeszcze kilku drobnych zabiegów kosmetycznych). Reszta figur jest wciąż w mniej lub bardziej zaawansowanej formie. Myślę że w ciagu najbliższego tygodnia uda mi się z nimi uporać.

Today's update concerns the Budapest scene. I have managed to already finish two of the figures (the tanker and one of the insurgents with the PPSh 41 smg). The rest of the figures are still in progress but I think that I need one more week to finish them all. I also changed the layout a bit by removing the fourth insurgent figure from the top of the tank.Przy okazji tej aktualizacji postanowiłem zrobic testy zdjęciowe z nowym, cieniowanym tłem i musze przyznać że jestem zadowolony z efektów. Dopracowania wymaga jeszcze moje stanoiwsko fotograficzne, ale wszystko jest na dobrej drodze (zamierzam dodać jeszcze jeden reflektor do doświetlania fotografowanych obiektów z góry).

Here are my test with new background color, I'm still trying to improve my photo stand and lightening for it (I'm going to add a third halogen to light up photographed objects from above)
:4 comments:

 1. nice blog and photos. happy blogging:)

  ReplyDelete
 2. Thanks for comment. Hope you had a good time viewing my blog.
  Radek

  ReplyDelete
 3. Hey Radek,

  Very nice updates. The big guy with the PPsh41 is my favorite. I like the scene with the cook and 2 cossacks? Can't wait to see how the finished scene would look like, I remembered the scene is based on a drawing or etch I think.

  I'm suppose to publish the article on the hetzer in Xtreme Modelling. I need to finished it first, don't want to count the eggs before they're hatch!

  Julian

  ReplyDelete
 4. Hello Julian
  My congratulations on the article in such a good magazine. It will surely be worth reading.
  I'm glad you like these two works. Now I have focused on finishing the scene with those three noblemen (they aren't cossacs actually, but polish noblemen from the beggining of XIX century). I want to take it to Lublin model contest at the end of October and there's still lots to do there. I want to pratice Calvin's method of making trees and bushes. It seems to be very tedious.

  Radek

  ReplyDelete